• »  AB Çekiliyor, Asya Yerini Alıyor!
  Bu yılın ilk yarısında 6 milyar 327 milyon dolar net doğrudan uluslararası yatırım girişi gerçekleşen Türkiye’de, AB ülkeleri kaynaklı nakit sermaye girişinin payı, yüzde 70’den yüzde 40.1’e gerilerken, Asya ülkeleri kaynaklı nakit sermaye girişinin payı yüzde 12’den yüzde 38.3’e çıkarak 1 milyar 668 milyon dolara ulaştı.
  AB Çekiliyor, Asya Yerini Alıyor!
 • »  DEAŞ Ateş Açtı: 1 Askerimiz Şehit!
  DEAŞ'ın bulunduğu bölgeden Türkiye tarafına ateş açılması sonucu, Kilis sınırında nöbet tutan asker hayatını kaybetti.
  DEAŞ Ateş Açtı: 1 Askerimiz Şehit!
 • »  Yunus Koca'nın Katilleri Yakalandı!
  Diyarbakır'da silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren eski AK Parti Diyarbakır Gençlik Kolları Başkanı Koca'nın katil zanlısı oldukları iddiasıyla 2 kişi, olayda kullanılan silahla yakalandı.
  Yunus Koca'nın Katilleri Yakalandı!
 • »  Koza-İpek Gurubuna Parelel Opareayonu!
  Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finans desteği sağladığı iddiasıyla Koza İpek Holding'in 23 şirketinde arama başlatıldı. Holdingin patronu Akın İpek hakkında gözaltı kararı da bulunuyor. Arama grubun medya organlarını kapsamıyor. Operasyonda 6 kişi gözaltına alındı. Şirketler için 3 günlük arama kararının olduğu öğrenildi.
  Koza-İpek Gurubuna Parelel Opareayonu!
 • »  Kevin Grosskreutz Galatasaray'da
  Sarı-kırmızılı kulüp, Borussia Dortmund'tan transfer ettiği Alman futbolcu ile 3 yıllık anlaşmaya vardığını açıkladı
  Kevin Grosskreutz Galatasaray'da
 • »  ABD Afganistan'a Nükleer Bomba Atmayı Düşünmüş!
  ABD'nin İkiz Kuleler'e düzenlenen saldırı sonrası Afganistan'a nükleer bomba atmayı gündeme aldığı öne sürüldü
  ABD Afganistan'a Nükleer Bomba Atmayı Düşünmüş!
 • »  3 Yabancı Gazeteci Teröre Yardımdan Tutuklandı
  Diyarbakır'da, vatandaşların ihbarı üzerine gözaltına alınan yabancı uyruklu 3 gazeteci, mahkemece "Silahlı örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan tutuklandı.
  3 Yabancı Gazeteci Teröre Yardımdan Tutuklandı
 • »  MGK'nın Gündemi: Büyük Süpürme Operasyonu!
  MGK terör gündemiyle toplanıyor... Gündemde büyük ''süpürme operasyonu'' var. Seçime kadar bölgede güvenlik sağlanacak.
  MGK'nın Gündemi: Büyük Süpürme Operasyonu!
 • »  90 Bin Rey Ak Parti'yi İktidar Yapabilir
  AK Parti,7 Haziran seçimlerinde küçük farklarla vekillik kaybettiği 18 ile odaklanacak. Buralarda 90 bin oy fazla almak bile tek başına iktidar yolunu açabiliyor..
  90 Bin Rey Ak Parti'yi İktidar Yapabilir
 • »  Büyük Projelerle Türkiye'nin Çehresi Değişiyor
  Kanal İstanbul, Marmaray, Ankara -İstanbul YHT, İstanbul’a 3. havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Körfez geçişi, 3 Katlı Büyükİstanbul Tüneli Projesi’nin aralarında bulunduğu İstanbul’un mega projeleriyle Türkiye’nin çehresi değişiyor
  Büyük Projelerle Türkiye'nin Çehresi Değişiyor
Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Medya Haberleri
26.03.2012 11:25

Sözcü Gazetesinin sahibi de Fethullah Gülen Cemaatinden

Sözcü Gazetesinin sahibi de Fethullah Gülen Cemaatinden
Fehmi Koru Star'daki köşesinde Başbakan'ın Güney Kore gezisine muhalif basını neden çağırmadığını sorguladı: Sözcü'yü çıkartan oğulun Cemaat evlerinde yetiştiğini iddia etti. Laikler buna çok kızacak...

TAHA KIVANÇ / STAR

Öğrenmenin gerçekten yaşı yok. Başbakan Tayyip Erdoğan’a Güney Kore gezisinde refakat edenler arasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan da bulunuyormuş, ama farklı bir şapkasıyla: Nükleer silâhsızlanma konusunda yapılan uluslararası toplantılarda hükümeti Hakan Fidan temsil etmiş, onun gibilere ‘şerpa’ deniliyormuş...

‘Nükleer şerpa’ imiş Hakan Fidan...

Meğer ‘şerpa’ (İng. ‘sherpa’) Himalaya tepelerine yakın yaşayan bir halkın adıymış; ülkeye gelen turistlere sarp dağlarda onlar yol göstericilik yaptıklarından, uluslararası büyük toplantılara katılan liderlere yol gösteren teknik adamlara da ‘şerpa’ denmekteymiş...

‘Şerpa’ aynı zamanda bölgede konuşulan dilin de adı...

Güne dağarcığıma yeni bir sözcük katarak başlamanın keyfi içerisinde gazetelere göz atarken bu ayrıntıyı okurlarıyla paylaşan gazetede Başbakan Erdoğan’ın gezisini izleyen meslektaşların fotoğrafıyla karşılaştım; mutluluğum daha da arttı. Hemen her gazetenin tepe yöneticisini uçağına almış Başbakan; şimdiye kadar gördüğüm en kalabalık temsile sahip gazeteci kafilesi bu...

Türkiye’de basın özgürlüğünün çiğnendiği yolundaki haberlerin dışarıda revaç bulmasının bir sebebi de, iktidarın önemli isimlerinin medyayla farklı bir ilişki tarzı tutturması... “Başbakan kendi medyasını üretti, onun dışındakilerle iş tutmuyor” türünden eleştiriler dışarıdaki kulaklara kadar ulaştırılıyor.

O fotoğrafta temsilcisini göremediğim, öyle çok değil, Cumhuriyet ve Sözcü gibi bir-iki gazete var sadece... Cumhuriyet’in yayın yönetmeni İbrahim Yıldız da pekâlâ çağrılabilirdi; Sözcü’yü çıkaran baba-oğul Ertuğrul-Burak Akbay’dan biri de... Böylece fotoğraftaki muhalifler iktidar cephesinden güçlü hale gelirdi.

Cumhuriyet gazetesi genel hatlarıyla sorumlu bir muhalefet sergiliyor; yazarlarının çoğunun gözü demokrasi dışı formüllerde değil en azından... Sözcü ise yıpratıcı bir muhalefet yapıyor, ama gaz alma işlevi de var. Turgut Özal’ın rahle-i tedrisinden geçmiş Ertuğrul Akbay ile yurtdışındaki‘Cemaat’ evlerinde yetişmiş genç Burak Akbay, en kıyıcı kalemleri topladığı gazeteleriyle iktidara göz açtırmaz görünseler de, Sözcü’nün işlevi bence en samimi iktidar yanlısı gazete kadar önemli...

Ertuğrul Akbay’la geçmişte hayli birlikteliğimiz oldu; çoğu Turgut Bey’in yurtdışı gezileri sırasında... O zamanlar ‘Gölge Adam’ adlı haftalık bir gazete çıkarırdı Ertuğrul Akbay ve başkalarının ‘henüz ham’ diye yazmaktan çekindiği haberleri verirdi. Hakkında o dönemde çokça dava açıldığını sanıyorum. Günaydın kökenlidir. Çalıştığı uzun yılların karşılığı olarak, Haldun Simavi, Bâbıâli’den çekilirken, çok satan mizah dergisi ‘Gırgır’ ile birlikte bazı dergilerini kendisine bırakmıştı.

Sporcu babanın çocuğu da sporcu olmuştur harhalde. Kendisiyle 2005 yılında yapılan bir mülâkatta, Ertuğrul Akbay, nüfusunda 66 yaşında göründüğü halde biyolojik açıdan 25 yaşının çevikliğinde olmasıyla övünüyordu.

Yeni bir sözcük (‘şerpa’) öğrenmekten duyduğum sevinçle şunu kayda geçirmek isterim: Armut nasıl dibine düşerse, pek çok bakımdan ‘şerpalık’ yapabilecek biri olan Ertuğrul Akbay’ın oğlunun da Başbakan uçağına binebileceğine inanıyorum.

Fotoğraftaki gazeteci grubu zaten kalabalık; iki-üç gazeteci daha eklense pekâlâ olur...

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Amerikan Gazetesinin Yeni Haritası Şaşırttı
Dünyada kurulacak yeni devletler haritasında dikkat çekici detay...
Cumhuriyet Başsavcısı Hayatını Kaybetti
Tunceli'nin Ovacık İlçesi Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun tedavi gördüğü hastanede kurtarılamadı....
Ravelli'nin Sahibi Ahmet Tayan Arkadaşını Öldürdü
İstanbul Üsküdar'da Ravelli gömleklerinin sahibi Ahmet Tayan içki sofrasında tartıştığı arkadaşı Ersin Fatih Pekcan'ı bıçaklayarak öldürdü.
Cemaat Fethullah Gülen Hoca'ya Sansür mü uyguluyor?
Hakan Albayrak'tan Gülen Cemaati'ne çarpıcı bazı eleştiriler geldi. Cemaatin Gülen'e sansür uyguladığını iddia eden Albayrak, "dönmeme gerekçesi makul değil" dedi...
Ahmet Hakan'dan hem Başbakan'a hem Fethullah Hoca'ya sitem
'Hem kavga ediyorlar hem bize fitneci diyorlar'
İnternette Şehirler de alan adı olarak kullanılacak
İnternette yeni bir dönem başlıyor